Γενικά Εκδρομή - Δράσεις

ΠΕΝΤΑΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΕ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ-ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ ΚΑΙ ΒΙΕΝΝΗ ΑΠΟ 11-12-2023 ΕΩΣ 15-12-2023

Η πενθήμερη εκδρομή της Γ΄ Λυκείου του σχολείου μας, ΓΕΛ Πύλης, πραγματοποιήθηκε από 11 Δεκεμβρίου 2023 έως 15 Δεκεμβρίου 2023 στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες Βελιγράδι, Βουδαπέστη και Βιέννη. Ακολουθήθηκε με συνέπεια το πρόγραμμα της εκδρομής όπως είχε περιγραφεί και εγκριθεί στο Πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων. Πραγματοποιήθηκαν όλες οι  επισκέψεις που προβλεπόταν (Κάστρο Καλεμέγκνταν, Ναός Αγίου Σάββα στο Βελιγράδι, οδός και πλατεία Κνεζ Μιχαήλοβα, κρουαζιέρα στο Δούναβη στη Βουδαπέστημε θέα το Κοινοβούλιο και άλλα αξιοθέατα, Ναός Αγίου Στεφάνου στη Βουδαπέστη, κέντρο Βιέννης, Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στη Βιέννη, Ναός Αγίου Στεφάνου στη Βιέννη). Οι στόχοι των εκπαιδευτικών επισκέψεων πραγματοποιήθηκαν, διότι οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις περιοχές, τα αξιοθέατα, τα θρησκευτικά και πολιτισμικά μνημεία δηλαδή με τόπους ιδιαίτερης μορφωτικής  και παιδαγωγικής αξίας επιδεικνύοντας για όλα ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Επιπλέον, οι μαθητές/τριες δυνατότητα να γνωρίσουν τα επιτεύγματα του ανθρώπου μέσα στη μακροχρόνια πορεία του πολιτισμού και να καλλιεργήσουν την κοινωνικότητά τους.

Οι συνοδοί της εκδρομής

Ιωάννης Καρδαράς (Αρχηγός Εκδρομής)

Χριστίνα Χλωρού

Γεώργιος Ζουλούμης